Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Európai Parlament és az ukrán törvényhozás által is ratifikált EU-ukrán szabadkereskedelmi megállapodás újratárgyalását követeli. Putyin azonnali megfelelő megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha Ukrajna csak részben is nekiáll megvalósítani az egyezmény passzusait.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a José Manuel Barrosonak írt levelében azt követelte, hogy tárgyalják újra az EU és Ukrajna közti szabadkereskedelmi megállapodást, amelyet már az EP és az ukrán parlament is ratifikált. Putyin azt is kilátásba helyezte, hogy azonnal megtorló intézkedéseket vezet be, ha Ukrajna akár csak részben is elkezdi megvalósítani az egyezményben foglaltakat – írja a Financial Times.
Ezzel a lap szerint Moszkva egyértelműen arra törekszik, hogy meggátolja Ukrajna közeledését a Nyugathoz, és saját gazdasági érdekszférájában tartsa a szomszédos országot.
A levél tanúsága szerint Putyin úgy véli: az egyezség jelentős újratárgyalására kellene felhasználni azt az időt, amelyet a megállapodás gyakorlati alkalmazásának jövő év végéig való elhalasztásával nyertek. Brüsszel és Kijev orosz nyomásra ment bele a halasztásba, de úgy vélik, annak célja pusztán az, hogy meg lehessen nyugtatni az oroszokat, hogy a szerződés nem árt Ukrajna és Oroszország gazdasági kapcsolatainak.
Moszkva konkrétan mintegy 2400 vámtarifa-besorolás módosítását követeli, ám Brüsszel már akkor elzárkózott az egyezmény újratárgyalásától, amikor Viktor Janukovics korábbi ukrán elnök az utolsó pillanatban elállt a már parafált, lezárt, kitárgyalt szerződés aláírásától tavaly novemberben. Az EU továbbra sem hajlandó a tárgyalások újrakezdésére.
A The Wall Street Journal című napilap pénteki tudósítása szerint José Manuel Barroso New Yorkban úgy nyilatkozott, hogy az Európai Bizottság nem zárja ki a szerződés módosítását, ám erre csak akkor van lehetőség, ha ezt Ukrajna kéri. Moszkvának ebben nem lehet vétójoga – hangoztatta a Bizottság elnöke.
A levél egy nappal az után kelt, hogy az EP és a kijevi Rada is jóváhagyta a szabadkereskedelmi egyezményt. Vlagyimir Putyin azt írja, hogy ha Kijev nekiáll módosítani saját jogszabályait, hogy megfeleljen az uniós előírásoknak, azzal megsérti a gyakorlati alkalmazás elhalasztásáról szóló megállapodást. Karel De Gucht, a bizottság kereskedelmi kérdésekért felelős tagja viszont a lapnak nyilatkozva világossá tette: a halasztás nem tartalmaz olyan előírásokat, amelyek megtiltanák, hogy Kijev felkészítse saját jogrendjét az uniós szabályok teljesítésére.